Tabaku mbështet protestën: 25% e të ardhurave të shqiptarëve shkojnë për karburantet

Date:

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka publikuar sot të dhëna globale për raportin e çmimit naftës për një automjet të mbushur plot në krahasim me të ardhurat mujore të qytetarëve në vend.

Sipas një njoftimi në rrjetet sociale, Tabaku u shpreh se Shqipëria është vendi me të ardhurat më të ulëta në rajon, ku 40% e të ardhurave të qytetarëve shkon për ushqimet dhe ujin, ndërsa 25% shkojnë për karburant.

“Prandaj nuk është turp sot protesta për çmimet e naftës, monopolit të saj dhe taksave!”, ka shtuar Tabaku.

Sipas nënkryetares së PD-së, paketa me shtatë pika e prezantuar nga qeveria “është qesharake dhe jashtë nevojave të qytetarëve”.

“Taksat mbi naftën dhe oligopoli mbi naftën po rrisin çmimet më shumë se sa në çdo vend tjetër! Reagimi qytetarëve është korrekt përballë arrogancës së korruptuarve!”, ka theksuar Tabak në facebook.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...