GazetaMax
Lajme

Torres: Rusia dhe Serbia paraqesin kërcënim për sigurinë kombëtare të Kosovës

Evropa mund të ketë destabilizim.
Rusia dhe Serbia paraqesin kërcënim për sigurinë kombëtare të Kosovës tha kongresmeni amerikan, Ritchie Torres.
Toores, i cili tashmë është edhe figura kryesore e lobimit për shqiptarët në Kongresin amerikan ka thënë po ashtu se Kosovës i duhet sa më shpejt anëtarësimi në BE dhe në NATO.
“Ka nevojë për një rrugë të shpejtë për anëtarësimin e Kosovës në NATO. Aksionet nuk kanë qenë kurrë më të larta. Rusia dhe Serbia paraqesin kërcënim për sigurinë kombëtare të Kosovës. Është e rëndësishme që ta bëjmë Kosovën anëtare të BE-së dhe NATO-s. Kosova ka qenë një mike besnike i SHBA-ve, një mike besnik i BE-së .
Dhe më e pakta që mund të bëjmë është ta fusim Kosovën në familjen e NATO-s.”, tha Torres në Kanal10.

Related posts

NATO për ndikimin rus në Ballkan: Duhet më shumë Europë në këtë rajon

Gazetamax.mk

Zëvendësimi/ Spasovski hedh topin tek Kovaçevski kurse Nikolovski hesht!

Gazetamax.mk

Kovaçevski për “To Vima”: Negociatat për anëtarësim me BE duhet të fillojnë menjëherë

Gazetamax.mk