GazetaMax
Lajme

Ukraina thotë se ka vrarë një gjeneral rus, nisin evakuimet në Luhansk, Zelenksy kërkon paqe

Prej 24 ditësh Ukraina nuk po gjen qetësi, që kur forcat ruse të urdhëruara nga Presidenti Vladimir Putin nisën agresionin ndaj vendit fqinj. Presidenti ukrainas bëri thirrje për të vazhduar bisedimet me paqe për Moskën, ndërkohë që këtë të shtunë kanë nisur evakuuimet e banorëve nga Luhansku.

Ukraina pretendon se një tjetër gjeneral rus është vrarë në Chernobayevka. Forcat e armatosura të vendit thonë se mbrojtja ajrore e saj ka shkatërruar të paktën 12 objektiva ajrore ruse.

Ish-presidentët amerikanë Bill Clinton dhe George W Bush vizituan një kishë ukrainase në Çikago për të shprehur solidaritet për Ukrainën.

Që kur trupat ruse pushtuan Ukrainën më 24 shkurt, janë zhvilluar disa raunde negociatash midis delegatëve nga Kievi dhe Moska.

Në fillim të kësaj jave, Financial Times zbuloi një plan të mundshëm paqeje prej 15 pikash, i cili do të përfshinte heqjen dorë nga ambiciet e Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n dhe premtimin për të mos pritur baza ushtarake të huaja ose armatim në këmbim të mbrojtjes perëndimore.

Por ukrainasit kanë qenë më të dobët në vlerësimin e tyre për gjendjen e bisedimeve. Mikhailo Podolyak, një këshilltar i presidentit Volodymyr Zelensky i cili po merr pjesë në negociata, tha se pozicioni i vendit të tij nuk kishte lëvizur.

Karrocat bosh janë rreshtuar në një shesh qendror në Lviv jashtë këshillit të qytetit, në nderim të fëmijëve që kanë vdekur në luftë. Autoritetet ukrainase thonë se të paktën 109 fëmijë janë vrarë deri më tani.

Related posts

Ambasada e SHBA-së: Mbesin në fuqi sanksionet për Mijallkovin

Gazetamax.mk

Mbështetësit e Berishës tentojnë të futen në selinë e PD-së

Gazetamax.mk

Prej sot normalizohet qarkullimi i autobusëve në Shkup, sigurohen pagat e punëtorëve

Gazetamax.mk