GazetaMax
Lajme

Vazhdon debati kuvendor për shkarkimin e zëvendësministrave

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut sot duhet të vazhdojë seancën e 104-t me debatin për shkarkimet e zëvendësministrave të Mbrojtjes, Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave dhe të Arsimit dhe Shkencës, Bashkim Hasani, Abdulshuqur Abedini dhe Lulzim Aliu.

Debati filloi mbrëmë vonë me fjalimin e kryeministrit Dimitar Kovaçevski, ndërsa për fjalë janë paraqitur rreth 40 deputetë.
Kovaçevski nga Kuvendi kërkoi diskutim konstruktiv dhe përsëriti se rikonstruimi i Qeverisë nuk është i motivuar për çështje partiake, por është për të ardhmen evropiane të shtetit.
Paraprakisht, në kuadër të seancës së 104-t, u zgjodhën katër ministra të rinj në Qeveri – Krenar Lloga i Drejtësisë, Fatmir Mexhiti i Shëndetësisë, Azir Aliu i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, si dhe Kaja Shukova e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor.

Related posts

Katër të lënduar në rrugën Tetovë – Shkup afër Treboshit

e-max

EDITORIAL/ Nëse bujqit rritin sasinë e prodhimeve vendore, mund të shmanget ngritja e çmimeve

e-max

Kovaçevski takon Heger dhe Piç: Sa më shpejtë Maqedonia e Veriut fillojë negociatat me BE-në

e-max

Leave a Comment