GazetaMax
Lajme

Vdekja e presidentit, qeveria e Iranit mbledhje urgjente

Qeveria e Iranit ka thirrur një “takim urgjent” të hënën pas njoftimit se presidenti Ebrahim Raisi dhe ministri i jashtëm i vendit ishin në mesin e atyre që vdiqën nga përplasja e helikopterit.

Sipas agjencisë shtetërore iraniane të lajmeve IRNA, karrigia ku zakonisht ulet Raisi ishte e zbrazët dhe ishte e mbështjellë me një brez të zi në kujtim të presidentit.

Koha dhe detajet e një kortezhi zie do të shpallen më vonë, njoftoi media shtetërore Agjencia e Lajmeve FARS.

Ndërkohë analisti ushtarak, Cedric Leighton tha për CNN se moti i keq ka luajtur një rol kyç në rrëzimin e helikopterit që vrau presidentin e Iranit, Ebrahim Raisi.

“Mjegull, shi, temperatura nën 10 gradë Celcius. Ekziston mundësia në lartësi më të mëdha të ngrirjes së tehut të motorit. Ka mundësi të dështimit potencial të motorit”, tha ai.

Leighton shtoi se mirëmbajtja e avionit do të kishte luajtur gjithashtu një rol, duke treguar se si Irani ka jetuar nën sanksione dhe duke përdorur pajisje të vjetra për të transportuar udhëheqësit e tyre të nivelit të lartë.

“Faktori tjetër në këtë do të ishte mirëmbajtja, nëse helikopteri ishte mirëmbajtur apo jo siç duhet”, shtoi ai.

Ndërkaq transmetuesit shtetërorë iranianë po transmetojnë lutjet islame ndërmjet transmetimeve të tyre të lajmeve pas njoftimit se Presidenti Ebrahim Raisi dhe tetë të tjerë vdiqën, pasi helikopteri me të cilin po udhëtonin u rrëzua në provincën e Azerbajxhanit Lindor të Iranit.

Related posts

Kyçyk: Bullgaria po bëhet vend problematik i cili e pengon zhvillimin e BE-së

Gazetamax.mk

Varhelyi: Integrimi i Ballkanit Perëndimor prioriteti më i rëndësishëm gjeostrategjik

Gazetamax.mk

Shaqiri në takim me Helvetas, OJQ-në nga Zvicra që ka dhënë kontribut të madh në zhvillimin dhe promovimin e arsimit

Gazetamax.mk