GazetaMax
Lifestyle

Vera/ mjekët: Ndryshimi i kohës ndikon në shëndet

Shkup, 26 Qershor – Temperaturat e larta kthehen në një rrezik të lartë veçanërisht për të sëmurët me zemër dhe hipertension. Ndihma e shpejt më së shumti thirrje ka për ndihme të personat me  sëmundje kardiovaskulare dhe të mushkërive.

Ndryshimi i moti ndikon jashtzakonisht shumë te shëndeti i qytetarëve e sidomos te kategorit e rezikuara. Qytetarët e anketuar thonë se dalin jasht kur është e nevojshme pasi që është verë ajri i pastërt nuk ka zavëndësim.

“Varet, asgjë e çuditshme. Vera është verë e dimri dimër”, shprehet qytetari.

“Nuk është shumë e sigurt jasht, është shumë nxejt. Dalim për të kryer obligimet herët që të kthehemi më herët në shtëpi”, theksoi qytetari.

Mjeket me apel deri te qytetarët.

“Nëse janë jashtë ti shmangen punës së rëndë fizike, të vishen roba të lehta të mbahen syze, kapelë mbrojtëse. Ushqimi të jetë i leht dhe të pijn shumë lëngje. Në rastë se dikush ndihen keq nga moti i nxet të vendose në një vend të freskët, ose të klimatizuar”, u shpreh mjekja në ndihmën urgjente Ivana Mancevska-Nasteska.

Sinoptikanët: Ajr i nxehtë dhe ulje temperaturave

Pason një periudhë e masës së ajrit të nxehtë, por edhe ulje të herëpashershme të temperaturës me paqëndrueshmëri nga verilindja.

“Në ditët në vijim do të kemi erë të dobët mesatare veriore, por pasdite do të ketë jostabilitet lokal me reshje të rrëmbyeshme dhe bubullima. Ndërsa ngjajshëm do të jenë edhe temperaturat të cilat do të lëvizin nga 30 deri në 38 grad Celsius”, theksoi Ivana Petroviq, sinoptikane në EH.

Me ardhjen e verës qytetarët duhet të mbrohen nga rreziqet që sjell moti i nxehtë. Ata duhet të respektojn rekomandime dhe këshillat e personelit mjekësor sidomos për shkak të indeksit të lart të rezeve ultravjollcë.

Related posts

Mos e teproni me mishin e kuq

e-max

OBSH jep alarmin: Lija e majmunit, “shpërthen” në muajt e verës

e-max

Vaj ulliri dhe Aloe Vera për një lëkurë të shëndetshme

e-max

Leave a Comment