GazetaMax
LAJME

Vrasja e kushëririt në Viti, 71 vjet burg për të akuzuarit

71 vjet burgim ndaj pesë të akuzuarve për vrasjen e kushëririt në Viti.
Me 71 vjet burgim janë dënuar pesë persona me inicialet B.I, F.I dhe S.I, I.I dhe I.I (2). lidhur me vrasjen e kushëririt më 2 maj të vitit 2019 në fshatin Sadovinë e Qerkezëve në Viti për çështje pronësore.
Sipas vendimit të Gjykatës Themelore të Gjilanit, të akuzuarit B.I, F.I dhe S.I janë dënuar me nga 21 vjet secili për veprën penale “Vrasje e rëndë”.
Kurse I.I dhe I.I (2), janë dënuar me nga katër vjet burgim veç e veç për “lëndim i lehtë trupor”.
Këtë dënim ata do ta vuajnë pasi që vendimi do të bëhet i plotfuqishëm.
Vrasja e ndodhur mbi dy vjet më parë kishte të bënte me një pronë kontestuese në mes të kushërinjve.
Me datë 02.05.2019, në ora 09:30 minuta, në fshatin Sadovinë e Qerkezëve të Komunës së Vitisë, të akuzuarit B. I., S. I. dhe F. I., me dashje në bashkëkryerje dhe për motive pasurore-pronësore kanë privuar nga jeta tani të ndjerin M. I., në atë mënyrë që fillimisht shkojnë për të punuar në pronën kontestuese e cila gjendet në afërsi të shtëpisë së tani të ndjerit, ku i ndjeri me familjarët e tij dalin që të bisedojnë me të akuzuarit për të arritur një marrëveshje, por të akuzuarit refuzojnë dhe më pas vazhdojnë me fyerje, duke eskaluar situata në konflikt fizik dhe me mjete të forta mprehëse si drunjë dhe shufra metalike e godasin tani të ndjerin në kokë dhe pjesë të ndryshme të trupit, ku fillimisht i akuzuari S. I. e godet në pjesën e pasme të kokës, pas tij edhe i akuzuari F. I. godet pas kokës dhe në fund edhe i akuzuari B. I., godet 2-3 herë në këtë mënyrë”, thuhet mes tjerash në njoftimin e gjykatës së Gjilanit

300x250

Related posts

Gjatë natës së Vitit të Ri kanë lindur katër foshnje

e-max

Zjarri vazhdon të përhapet në malin e rajonit të Kërçovës

e-max

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Vlora Dumoshi, ka njoftuar se Kosova është vendosur që të udhëheq në dy komisione në forumin politik Procesi i Bashkëpunimit të Evropës Juglindore (SEECP). Me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, Dumoshi bëri të ditur se është zgjedhur unanimisht kryetare e Komisionit Qendror të SEECP për Arsim. “Jam e nderuar që unanimisht u zgjodha Kryetare e Komisionit Qendror të SEECP për Arsim”, ka thënë Dumoshi. Tutje, ajo ka shtuar se një delegacion nga Kuvendi i Kosovës është duke qëndruar në Budva të Malit të Zi, në kuadër të SCEEP. SCEEP synon bashkëpunim për paqen, sigurinë, stabilitetin, zhvillimin ekonomik, politik e shoqëror të gjithë vendeve të rajonit./Arbresh.info/

e-max