GazetaMax
Lajme

Vuçiq sërish i ashpër: Nuk duhet të bëhemi kurrë anëtarë të NATO-s, ata vranë fëmijët tanë

Vuçiq: Nuk duhet të bëhemi kurrë anëtarë të NATO-s, ata vranë fëmijët tanë.
Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Serbia nuk duhet të bëhet kurrë anëtare e NATO-s, sepse sipas tij kjo aleancë vrau fëmijët serbë.
“Disa thonë “kurrë mos i thuaj jo NATO-s”, dhe përgjigja ime është se duhet të kemi marrëdhënie të mira me ta sepse janë shumë të mëdhenj dhe të fortë, por nuk duhet të shkojmë kurrë në NATO sepse nuk duhet të harrojmë të gjithë fëmijët që ata na vranë dhe ne duhet të jemi mjaft të fortë për të mbrojtur qiellin dhe vendin tonë”, citohet të ketë thënë Vuçiq, shkruan B92, transmeton Reporteri.
Këtë deklaratë Vuçiq e ka bërë gjatë një tubimi parazgjedhor në Serbi.
Dje janë bërë 23 vite nga ndërhyrja e NATO-s në Kosovë.

Related posts

Shaqiri: Po intensifikohen rikonstruimet infrastrukturore në shkollat fillore dhe të mesmeMinistri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, sot vizitoi ShFK „ Josip Broz Tito” në Komunën e Strugës, ku në rrjedh është rikonstruksioni i zdrukthtarisë, përkatësisht është duke u bërë ndërrimi i dyerve të vjetruara të klasave. -Ky investim, për të cilin janë ndarë më shumë se 700 mijë denarë me mbështetjen e Bankës Botërore, partnerin tonë me të cilin punojmë intensivisht në avancimin e sistemit arsimor në vend. Gjatë sezonit ndërtimor po punohet në shumë shkolla fillore dhe të mesme me qëllim të përmirësimit të kushteve nëpër shkolla, që besoj se do të ndikojë në suksesin e nxënësve, theksoi ministri. Shaqiri rikujtoi se me buxhet prej mbi 4.5 milionë euro, janë paraparë aktivitete rikonstrutive për 50 objekte shkollore në disa komuna të vendit, deri në fund të këtij viti kalendarik. Mjetet janë siguruar në buxhetin e Ministrisë së Arsimit, njësisë projektuese për ndërtimin e 145 sallave sportive dhe rehabilitimin e objekteve shkollore, ndërsa pjesa më e madhe e shkollave, gjegjësisht 40 objekte, do të përfishen sërish nga aktivitetet rikonstruktive me mbështetjen e Bankës Botërore.

e-max

Nesër kongresi i PLD, do të zgjidhet kryetari i ri i partisë, Zajkova kandidate e vetme

e-max

Opozita njofton zbulimin e pasurisë dhe pronave sekrete të zyrtarëve të LSDM dhe BDI

e-max