GazetaMax
Lajme

Zelensky: Kryetari i Melitopolit është gjallë, po e torturojnë

Kryebashkiaku i Melitopolit është gjallë, por po e torturojnë për të deklaruar mbështetjen e tij për Rusinë në një video”.

Këtë deklaroi Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenski në një takim me shtypin e huaj në bunkerin e tij në Kiev.

Sot në Melitopol, një nga qytetet e pushtuara nga rusët, qindra njerëz dolën në rrugë për të protestuar dhe kërkuar lirimin e kryebashkiakut.

Autoritetet ukrainase pretendojnë se Ivan Fedorov u rrëmbye dhe u mor me kokën e mbuluar me një qese plastike, në një vend të panjohur: ka edhe imazhe të një kamere sigurie që duket se tregojnë skenën në të cilën kryebashkiaku po merret nga një dhjetëra ushtarë rusë.

Ndërkohë, Zelensky i bëri thirrje Perëndimit më herët që të bindin Rusinë të lirojnë kryetarin e Melitopolit.

Related posts

Abazoviq fton Kovaçevskin dhe Ramën së bashku të vizitojnë Kievin

e-max

Kasami: Zgjedhjet e parakoshme parlamentare janë mundësi që të vijë një garniturë e re politike

e-max

Largimi i mjegullës nuk e uli nivelin e lartë të ndotjes në Shkup

e-max

Leave a Comment