Zelensky: Kryetari i Melitopolit është gjallë, po e torturojnë

Date:

Kryebashkiaku i Melitopolit është gjallë, por po e torturojnë për të deklaruar mbështetjen e tij për Rusinë në një video”.

Këtë deklaroi Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenski në një takim me shtypin e huaj në bunkerin e tij në Kiev.

Sot në Melitopol, një nga qytetet e pushtuara nga rusët, qindra njerëz dolën në rrugë për të protestuar dhe kërkuar lirimin e kryebashkiakut.

Autoritetet ukrainase pretendojnë se Ivan Fedorov u rrëmbye dhe u mor me kokën e mbuluar me një qese plastike, në një vend të panjohur: ka edhe imazhe të një kamere sigurie që duket se tregojnë skenën në të cilën kryebashkiaku po merret nga një dhjetëra ushtarë rusë.

Ndërkohë, Zelensky i bëri thirrje Perëndimit më herët që të bindin Rusinë të lirojnë kryetarin e Melitopolit.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...