Zudi Enuzi dhe Danella Arsovska nisën shënimin e Ditëve të Ekologjise nga kopshti “Borëbardha” në Çair

Date:

Në kuadër të shënimit të Ditëve të Ekologjisë për vitin 2022, NP Higjiena Komunale-Shkup sot organizoi punëtori ekologjike  dhe lojëra edukative për riciklimin dhe seleksionimin e mbeturinave në kopshtin e fëmijëve “Borëbardha”, që gjendet në komunën e Çairit në Shkup, informon GAZETA.MK

Rreth 100 fëmijë u përfshinë në aktivitetet edukative që u zhvilluan në ambientet e objektit amë të këtij kopshti dhe patën mundësinë të mësojnë se si të merren me mbetjet dhe sa e rëndësishme është përzgjedhja e tyre parësore.

Në këtë ngjarje morën pjesë kryetarja e qytetit të Shkupit, Danela Arsovska dhe drejtori i Ndërmarrjes Publike Higjiena Komunale-Shkup, Zudi Enuzi, të cilët i ndanë pako me libra edukativë me figura për mbrojtjen e mjedisit jetësor fëmijëve nga kopshti “Borëbardha” .

“Zhvillimi i ndërgjegjësimit ekologjik duhet të fillojë që në moshë të re, sepse vetëm kështu do t’i edukojmë brezat e rinj sesi të trajtojnë me ndërgjegje dhe në mënyrë të drejtë mbetjet dhe të mbrojnë mjedisin e tyre.  Në periudhën në vijim do të angazhohemi që NP Higjiena Komunale-Shkup të realizoj sa më shumë aktivitete edukative në institucionet arsimore në të gjitha komunat e Shkupit”, tha drejtori i NP Higjiena Komunale-Shkup, Zudi Enuzi.

https://www.facebook.com/zudi.enuz/posts/5909774999038013

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Toyota po përgatit një veturë më të madhe elektrike

Toyota ka planifikuar të shtojë linjën e automjeteve elektrike...

Suedia synon të bëhet vendi i parë në Evropë “pa duhanpirje”

Suedia, e cila ka shkallën më të ulët të...

Tahiri: Kurti po eksperimenton me vendin, e ka harruar interesin qytetar për dialogun

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri të...