Ahmeti: Gjaku i familjes Jashari u bë dritë për Kosovën e lirë

Date:

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim,Ali Ahmeti, shoqëruar nga zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi, kryeparlamentari Talat Xhaferi, deputetë dhe ministra, sot bënë homazhe në kompleksin memorial “Adem Jashari” në Prekaz.

Ahmeti në deklaratën e tij për media tha se sakrifica e familjes Jashari do të përkujtohet gjithmonë, sepse më gjakun e tyre erdhi liria e Kosovës, duke i bërë ballë një gjenocidi të frikshëm i cili ndodhi në ato vite në Kosovë.

“Sot kur po bëhet çerek shekulli nga rënia heroike e familjes Jashari. Po bëjmë homazhe këtu, në këtë vend të sakrificës, po përkujtojmë ata që me gjakun e tyre ndritën një komb të tërë. Gjaku i tyre u bë dritë për Kosovën dhe triumfoj ndaj gjenocidit për një Kosovë të lirë. Gjaku i Jasharajve është vetë liria e Kosovës”.

https://fb.watch/j5CcGM7sR1/

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Ringjallja e VMRO-së dhe bashkimi i dy “kryeneqëve”!

Nga Destan JONUZI Ali Ahmeti ende mbanë primatin e të...

Artis Kastrati shqiptari mjaft i respektuar në Festivalin e Cannës mes yjeve

Zemra na bëhet mal kur shohim se si personazhë...

Një Kolanë veprash më shumë se shkencë

Tetë vëllimet e profesor Ismail Ahmedit tashmë kanë zënë vend në...

Ju prezantojmë Celi Uka, një yll në ngjitje i muzikës

Ai jeton dhe vepron në Zvicër, por mësojmë se...