GazetaMax
BALLINA

​Biden: Putin mendoi se mund ta ndante NATO-n

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka deklaruar se lideri rus Vladimir Putin është befasuar kur ka zbuluar se ai nuk ka mundur të ndajë aleatët e NATO-s në reagimin e tyre ndaj pushtimit të tij në Ukrainë. Biden ka folur gjatë një udhëtimi në kryeqytetin polak Varshavë, ku është takuar me ministrat e qeverisë ukrainase, si dhe me presidentin e Polonisë, Andrzej Duda.

“Unë jam i sigurt se Vladimir Putin po llogariste në aftësinë për të ndarë NATO-n, për të ndarë krahun lindor nga perëndimi, për të qenë në gjendje të ndante kombet bazuar në historitë e kaluara por ai nuk ka mundur ta bëjë këtë, ne kemi qëndruar të gjithë së bashku. Unë mendoj se është kaq e rëndësishme që ne, Polonia dhe Shtetet e Bashkuara, të mbajmë hapin e bllokuar se si po vazhdojmë”, ka thënë ai.

Ai thotë gjithashtu se historia ka treguar rëndësinë që SHBA të mos qëndrojnë mënjanë gjatë konfliktit në Evropë. “Ne kemi mësuar nga përvoja e trishtuar në dy luftëra botërore, kur kemi qëndruar jashtë dhe nuk kemi qenë të përfshirë në stabilitetin në Evropë, ajo na ndjek gjithmonë në Shtetet e Bashkuara. Kështu që unë kam thënë për një kohë të gjatë, si senator që vizitova këtu dhe anëtar i Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë, si zëvendëspresident dhe tani si president, se stabiliteti në Evropë është jashtëzakonisht i rëndësishëm për Shtetet e Bashkuara për sa i përket interesit tonë, jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën”.

Related posts

BDI Tetovë: Komuna e Tetovës të mos shantazhojë qytetarët përmes rritjes së faturave për shërbime që nuk i ofron

e-max

Shqiptarët humbasin 3 deputet me një Njësi zgjedhore

e-max

Në përkujtim të familjes Jashari/ Ahmeti: Çerek shekulli nga sakrifica e pashembulltë për liri dhe atdhedashuri

e-max