E keni dëgjuar super bashkëpunimim ” Oda në Gyrbet” nga Besim Zeqiri e Muhamet Gashi?

Date:

Ata janë artistë të njohur të folkut shqiptar, me origjinë nga Gollaku por mbi 30 vjet jetojnë në Gyrbet. Po flasim për këngëtarët Besim Zeqiri e Muhamet Gashi ku pak ditë më parë kanë publikuar një super bashkëpunim me titull ” Oda në Gyrbet “, ku muzika është krijuar nga Riza Selimi, me tekst nga Milaim Islami, orkestrim nga Studio Lumi- Hysni Klinaku, sharki e qifteli nga Bahri Rashiti, e klipi xhiruar nga Red Media drejtuar nga Burim Krasniqi.

Artistët megjithëse jetojnë larg vendlindjes vazhdojnë ta ruajnë traditën e bukur shqiptare e të këndojnë siç thotë dhe kënga në odat tona, pasi edhe në Gyrbet i kanë odat aty ku kanë qenë e besa kanë këndu edhe rapsodët më të njohur shqiptar si : Osman Sefa, Enver Batllava, Riza Selimi, Rifat Berisha, Halil Bytyqi, Naim Salih Krasniqi e shumë të tjerë. Ndërsa ne mësojmë se artisti Besim Zeqiri ka gati edhe një projekt të ri që do të lansohet brenda këtij viti.

E nëse ju ka marrë malli për të dëgjuar një këngë të bukur shqiptare e me tradita plot fisnikëri e burrëri atëherë ne ji ftojmë që të klikoni në linkun më poshtë.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Ringjallja e VMRO-së dhe bashkimi i dy “kryeneqëve”!

Nga Destan JONUZI Ali Ahmeti ende mbanë primatin e të...

Artis Kastrati shqiptari mjaft i respektuar në Festivalin e Cannës mes yjeve

Zemra na bëhet mal kur shohim se si personazhë...

Një Kolanë veprash më shumë se shkencë

Tetë vëllimet e profesor Ismail Ahmedit tashmë kanë zënë vend në...

Ju prezantojmë Celi Uka, një yll në ngjitje i muzikës

Ai jeton dhe vepron në Zvicër, por mësojmë se...