Erdogani cakton datën e zgjedhjeve më 14 maj teksa kërkon të zgjasë sundimin

Date:

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, i cili po kërkon t’i zgjasë dy dekadat e tij në pushtet, ka caktuar zyrtarisht zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale të vendit për më 14 maj – një muaj më herët sesa ishte planifikuar, pavarësisht tërmetit shkatërrues të muajit të kaluar.

Zgjedhjet mund të jenë vota më domethënëse e vendit në dekada.

Ato do të përcaktojnë nëse vendi do të marrë një rrugë më demokratike apo do të vazhdojë në kursin gjithnjë e më autoritar të vendosur nga politikani i fortë.

Erdogani ka qeverisur Turqinë që nga viti 2003 – fillimisht si kryeministër dhe si president që nga viti 2014.

Vendi po lufton me një ekonomi të trazuar, inflacion në rritje dhe pasojat e tërmetit të fuqishëm që vrau më shumë se 46 mijë njerëz dhe la qindra mijëra njerëz në 11 provincat turke të strehuar në tenda ose strehim të përkohshëm.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...

Shpenzim Beadini: Aktivitetet e fshehta ekonomike përbëjnë një fakt në jetën tonë të përditshme

Vlerësimin për aktivitetet e ekonomisë së fshehtë i konsideroj...