Ja deri ku kanë avancuar trupat ruse

Date:

Trupat ruse vazhdojnë të afrohen ngadalë me Kievin, ndërkohë që qytetet në pjesët jugore dhe perëndimore të vendit mbajnë gjithashtu sulme të vazhdueshme.

Sulmet ajrore goditën bazën ushtarake pranë Lvivit : Të paktën 35 njerëz u vranë sot kur sulmet ruse goditën terrenin e stërvitjes ushtarake Yavoriv në skaj të Novoyavorivsk, tha administrata rajonale e Lviv. Më shumë se 30 raketa të lëshuara nga avionë luftarakë mbi detet e Zi dhe Azov kishin goditur bazën ushtarake, sipas një deklarate.

Trupat ruse afrohen më shumë me Kievin:  Pjesa më e madhe e forcave tokësore ruse janë rreth 15.5 milje (25 kilometra) nga qendra e kryeqytetit ukrainas, tha të shtunën Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në vlerësimin e saj të fundit të inteligjencës.

Sulmet ruse vazhdojnë të godasin zonat civile: Një  pjesë e madhe e Makariv, një fshat 30 milje në perëndim të Kievit, ka pësuar dëme të konsiderueshme nga sulmet ajrore të dukshme ruse. Fotot e postuara në mediat sociale, të gjeolokuara dhe të verifikuara nga CNN, tregojnë dëme të mëdha në komplekset e apartamenteve të banimit, shkollat ​​dhe një objekt mjekësor.

Çernobili funksionon me gjeneratorë:  Riparimet në sistemin elektrik të termocentralit bërthamor, i dëmtuar gjatë një sulmi rus më 9 mars, po vazhdojnë, pasi termocentrali tani varet  nga gjeneratorët e jashtëm me naftë për të mbajtur reaktorët e tij në funksion, Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) tha. Zyrtarët rusë kanë mbërritur gjithashtu në  termocentralin më të madh bërthamor të Ukrainës , duke kërkuar të marrin kontrollin e objektit, sipas një deklarate nga Energoatom, kompania shtetërore e energjisë bërthamore e Ukrainës.

Qytetet Kharkhiv, Mariupol, Mykolaiv, Dnipro, Chernihiv dhe Sumy janë nën një sulm të vazhdueshëm rus dhe forcat ruse kanë zgjeruar ofensivën e tyre në Ukrainë në perëndim. Në qytetin e rrethuar të Mariupolit, imazhet satelitore treguan dëme dhe zjarre në ndërtesa apartamentesh dhe pika karburanti.

Evakuimet:  Shtatë civilë, përfshirë gra dhe një fëmijë u vranë nga trupat ruse ndërsa përpiqeshin të largoheshin nga fshati Peremoga, në rajonin e Kievit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se 12,729 ukrainas u evakuuan me sukses të shtunën.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...