Jansha: Propozova që udhëtimi në Kiev të ishte sekret, por europianët nuk ishin dakord

Date:

Ushtria ruse kurrë nuk do ta pushtojë Kievin, tha kryeministri slloven Janez Jansa, duke iu referuar përshtypjeve të qëndrimit të tij në Kiev, të cilin e vizitoi të martën së bashku me kryeministrat polakë dhe çekë dhe bisedoi me lidershipin ukrainas.

Duke folur për televizionin publik slloven, Jansha tha se ishte një vizitë inkurajuese për udhëheqjen ukrainase.

“Pikësëpari, ajo vizitë ishte një demonstrim se ne nuk e fshimë Ukrainën”, theksoi Jansa, duke shtuar se shumë diplomatë, përfaqësues të organizatave ndërkombëtare dhe korporatave u tërhoqën nga kryeqyteti ukrainas edhe para sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës.

Sipas Jansa, kryeministri ukrainas tha se ukrainasit ndihen shumë të vetmuar dhe të braktisur. “Kur e dëgjova këtë, kuptova se ata ndjeheshin edhe më të vetmuar se ne kur askush nuk na vizitoi gjatë luftës për Slloveninë”, tha Jansha. “Fakti që dikush i vizitoi ata pas kaq shumë kohësh ishte një shenjë se ata nuk ishin shlyer, se nuk ishte thjesht një mbështetje e largët, por se dikush besonte se ata në të vërtetë do të mbroheshin dhe do të fitonin”, shpjegoi Jansa, raporton index.hr.

Sipas tij, sulmet në qendër të Kievit janë relativisht të rralla dhe qyteti nuk është i rrethuar. “Kiev po sulmohet nga lindja dhe perëndimi, por forcat që sulmojnë qytetin janë shumë të dobëta për ta pushtuar atë. Ushtria ruse nuk do ta pushtojë kurrë Kievin”, tha kryeministri slloven.

Ai thotë se vizita nuk ka qenë e koordinuar me Rusinë dhe se vetë ka sugjeruar që të udhëtojnë atje njësoj si gazetarët, prej të cilëve aktualisht ka jo pak në Kiev. Siç tha ai, edhe transporti hekurudhor më së shumti funksionon gjatë luftës.

“Unë sugjerova që të mos informojmë askënd për këtë, duhet të kemi bisedime serioze dhe t’i informojmë më vonë, por vendimi i kolegëve evropianë ishte ndryshe. BE-ja njoftoi Kombet e Bashkuara dhe ata njoftuan Rusinë. Ata e dinin këtë dhe në fakt nuk kishte asnjë sulm në qendër të Kievit në atë kohë”, shpjegoi Jansa.

Ai shtoi se sulmet në qendër të kryeqytetit ukrainas janë relativisht të rralla dhe se Kievi nuk është shkatërruar apo rrethuar.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Kryetari i Butelit Kostovski nga Luboteni: Çdo banorë i komunës sonë është i barabartë (FOTO)

Kryetari i komunës së Butelit, Darko Kostovski vazhdon me...

“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të...

Drejtori Halili për vizitë në Jeruzalem, prezantohen arritjet më të fundit teknologjike

Drejtori Festim Halili në vizitë zyrtare në Jeruzalem, ku...

Pse Maqedonia e Veriut e ndryshoi qëndrimin ndaj çështjes së Kosovë- Serbi?

Nëse Maqedonia e Veriut deri para pak vitesh mbante...