Karnevalet në Belgjikë kthehen në tragjedi, 6 persona vdesin teksa një makinë hyri mes turmës

Date:

Të paktën 6 persona kanë humbur jetën në Belgjikë pasi një makinë iu drejtua me shpejtësi një turme njerëzish të cilët ndodheshin në Karneval në qytetin Strépy-Bracqueni.26 janë të lënduar ndërsa 10 prej tyre janë në gjendje të rënd shëndetësore.

Ngjarja ndodhi në qytetin e vogël, rreth 50 km në jug të kryeqytetit Bruksel. Të lënduarit janë shpërndar në disa spitale në Heno dhe Bruksel. Salla e komunës është lënë në dispozicion për familjarët e viktimave.

“U nisëm ishte diku 4:40 e mëngjesit, u drejtuam drejt një rrugice dhe diku rreth orës 5 kaloi një makin me më shumë se 100 km në orë dhe e përplasi tër kolonën me njerëz. Kam tronditje të vogël në tru dhe gjithçka ishte si një film horror, njerëz të përgjakur në tokë, ndihma e shpejt dhe policia. Me të vërtet pamje trishtuese”, u shpreh i anketuari.

“Ishim në kolon dhe një makin erdhi prapa neve dhe e përplasi turmën. Kisha fat që makina kaloi përeth meje por fatkeqësisht përplasi shumë persona”, theksoi i anketuari.

Policia ka arrestuar shoferin dhe bashkëdrejtuesin e makinës. Sipas informacioneve të para bëhet fjalë vetëm për një makin e cila e ka përplasur turmën nga pas.

“Në makin ka pasur dy persona që janë arrestuar. Të lindur në 1988 dhe 1990 që të dy nga La Luvier. Gjykatës hetues I akuzoi për vrasje akoma duhet të kryhen hetime që të zbardhet kjo tragjedi. Do të bëhet nje rikonsturim I ngjarjes për të konfirmuar sakt se çfar ka ndodhur si dhe motivi I kryesit”, u shpreh prokurori Demien Verhej.

Sipas autoriteteve belge dy të akuzuarit deri më tani nuk kanë qenë të dënuar për ndonjë vepër penale.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...

Shpenzim Beadini: Aktivitetet e fshehta ekonomike përbëjnë një fakt në jetën tonë të përditshme

Vlerësimin për aktivitetet e ekonomisë së fshehtë i konsideroj...