Kievi shpall shtetrrethim 36-orësh

Date:

Kievi do të vendosë një shtetrrethim 36-orësh, nga e marta mbrëma, tha kryetari i tij, Vitali Klitschko.

Njoftimi vjen pasi ushtria ruse shtoi sulmet në kryeqytetin e Ukrainës, në përpjekje për të marrë kontrollin e tij.

“Sot është një moment i vështirë dhe i rrezikshëm”, tha Klitschko.

“Kjo është arsyeja përse u kërkoj të gjithë banorëve të Kievit që të përgatiten për të qëndruar në shtëpi për dy ditë, ose të futen në strehimore nëse sirenat bien”, shtoi ai.

Sipas tij, shtetrrethimi është “vendim i komandës ushtarake”.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Toyota po përgatit një veturë më të madhe elektrike

Toyota ka planifikuar të shtojë linjën e automjeteve elektrike...

Suedia synon të bëhet vendi i parë në Evropë “pa duhanpirje”

Suedia, e cila ka shkallën më të ulët të...

Tahiri: Kurti po eksperimenton me vendin, e ka harruar interesin qytetar për dialogun

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri të...