Kryeministrja e Lituanisë regjistrohet si vullnetare në forcat paraushtarake

Date:

Kryeministrja e Lituanisë Ingrida Simonyte u betua të premten si anëtare e Unionit të Pushkatarëve, një forcë vullnetare paraushtarake që mbështet policinë dhe ushtrinë dhe ka parë një rritje të aplikimeve që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Mbi 2,000 aplikime për t’u bashkuar me forcën janë bërë që nga fillimi i konfliktit, duke e çuar numrin total në 12,000, rreth një e treta e tyre gra.

Anëtarët e sindikatës marrin trajnime të kufizuara ushtarake brenda njësive të tyre dhe dalin vullnetarë për të ndihmuar policinë ose ushtrinë sipas nevojës në funksione të caktuara.

Simonyte ishte një nga disa qindra që bëri betimin të premten para parlamentit, në përvjetorin e Lituanisë që u bë republika e parë sovjetike që shpalli pavarësinë nga Bashkimi Sovjetik, në 1990.

“Unë shoh që shumë njerëz ndihen të shqetësuar tani”, tha ajo. “Vullnetarizmi, për shembull me Unionin e Pushkatarëve, është një aktivitet i mirë për t’u kthyer.”

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...