GazetaMax
Lajme

Njerëzit në Kiev po vdesin nga uria pa ushqim, po pijnë ujë të zeza

Lufta mes Ukrainës dhe Rusisë po vazhdon.
Civilët e Dëshpëruar në Kiev janë detyruar të pinë ujëra të zeza, ndërsa qyteti vazhdon të bombardohet nga sulmet tmerruese me raketa ruse, shkruan The Sun.
Njerëzit në panik në kryeqytetin ukrainas po përballen me urinë pasi ushqimi po mbaron, ndërsa ata janë “të detyruar të qëndrojnë në bodrume dhe stacione metroje” mes bombardimeve të pamëshirshme, sipas një zyrtari.
Me qytetin e rrethuar të goditur nga mungesa e ujit dhe furnizimeve, deputetja Lesia Vasylenko thotë se familjet po i drejtohen masave të paimagjinueshme.
“Njerëzit në fakt po vdesin nga uria pa ushqim dhe duke pirë ujë të zeza”, tha ajo për Times Radio.
Pushtimi rus i Ukrainës, tashmë në ditën e tij të 32-të, ka ngecur në shumë zona, me synimin e Putinit për të rrethuar shpejt Kievin dhe për të detyruar dorëzimin e tij të shtypur nga rezistenca e fortë ukrainase.
Por ndërsa kryeqyteti vazhdon të jetë nën bombardime nga trupat e Putinit, në shumë zona autoritetet kanë shpallur një orë policore në një përpjekje për të mbajtur civilët të sigurt.
Kryebashkiaku Vitali Klitschko vendosi orë policore nga ora 20:00 me orën lokale të së shtunës deri në orën 7 të mëngjesit të së hënës – duke lejuar banorët të dalin nga shtëpia e tyre vetëm për të shkuar në strehimoret mbrojtëse nga bombat.
Dyqanet, pikat e karburantit, farmacitë dhe transporti publik nuk janë të hapura gjatë shtetrrethimit 35-orësh.Zonja Vasylenko tregoi gjithashtu për situatën e rëndë në qytetet anembanë Ukrainës, pasi familjet e tmerruara vazhdojnë të ikin nga vendi i shkatërruar nga lufta.
“Në Mariupol, mijëra njerëz po deportohen me forcë përtej kufirit në Rusi, por më pas ata dërgohen në një drejtim të panjohur dhe askush nuk dëgjon më prej tyre,” shtoi ajo.“Pra, mizoritë, ato janë thjesht të njëjta në të gjithë vendin.”
Qyteti strategjik port i Mariupolit është goditur vazhdimisht nga sulmet ruse – me të paktën 300 të vrarë, pasi kasapët e Putinit shpërthyen një teatër që strehonte gra dhe fëmijë të pafajshëm.Mariupol po rrafshohet nga një skuadron prej 25 bombarduesish rusë që fluturojnë çdo ditë mbi qytet – me 90 për qind të të gjitha ndërtesave të dëmtuara ose të shkatërruara.
Rreth 14,000 trupa elitare ruse rrethojnë qytetin, derisa 400,000 banorët e bllokuar pa energji dhe ujë të rrjedhshëm, pinë nga pellgjet për të mbijetuar.
Trupat hidhen në rrugë, ndërsa të tjerët janë varrosur në varreza masive sepse bombardimet e pandërprera e bëjnë të pamundur mbajtjen e funeralit.
Ndërkohë, sulmet me raketa ruse tronditën qytetin më të madh perëndimor të Ukrainës dje – më pak se 24 orë pasi despoti Putin u zotua të përqendrojë ushtrinë e tij në lindje.Zyrtarët thonë se të paktën pesë persona u plagosën në shpërthimet në Lviv, i cili është vetëm 45 milje larg nga kufiri i Polonisë, anëtare e NATO-s.
Lviv ishte kursyer kryesisht nga bombardimet që kanë shkatërruar qytete në të gjithë Ukrainën që kur Putini urdhëroi trupat e tij të hynin në vend më 24 shkurt.
Por të shtunën, disa raketa goditën qytetin afër kufirit të NATO-s, ndërsa Joe Biden po vizitonte kryeqytetin e Polonisë.
Tirani i poshtëruar Putin u zotua të premten se trupat e tij do të fokusohen në “çlirimin” e separatistëve pro-rusë në rajonin lindor të Donbasit.
Këshilltari i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, Markian Lubkivskyi tha se ishte skeptik mbi pretendimet.

Related posts

Platforma e trotuarit te Mavrovasja shndërrohet në Parking! Kompetentët “të verbër”

Gazetamax.mk

LSDM: Buxheti për vitin 2023 është zhvilluar, të gjithë deputetët duhet ta mbështesin

Gazetamax.mk

Mora valixhen dhe pas 54 viteve fillova jetën e re, Vesna rrëfen rrugëtimin e saj në Bali

Gazetamax.mk