Rusët rrëmbejnë kryebashkiakun e Melitopol

Date:

Ministria e Jashtme e Ukrainës ka akuzuar ushtarët rusë për rrëmbimin e kryetarit të qytetit juglindor të Melitopol.

Sipas mediave të huaja, zyrtarët thanë se trupat ruse rrëmbyen kryebashkiakun Ivan Fedorov të premten pasdite pasi e akuzuan atë në mënyrë të rreme për terrorizëm.

BBC nuk i ka konfirmuar në mënyrë të pavarur akuzat dhe zyrtarët rusë ende nuk kanë komentuar.

“Rrëmbimi i kryebashkiakut të Melitopolit është klasifikuar si një krim lufte sipas Konventave të Gjenevës dhe Protokollit Shtesë, të cilat ndalojnë marrjen e pengjeve civile gjatë luftës”, tha Ministria e Jashtme e Ukrainës në një deklaratë.

Melitopol ra në duart e trupave ruse pothuajse dy javë më parë dhe Fedorov i tha BBC të mërkurën se banorët “nuk po bashkëpunojnë me rusët në asnjë mënyrë”.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...