Serbët e veriut nuk e “vrasin mendjen”, thonë se nuk bëhet nami nëse Kosova s’i lejon zgjedhjet

Date:

Për herë të parë pas 10 vjetësh, zgjedhjet serbe nuk do të mbahen në territorin kosovar.
Votimet për president e Kuvend të ri në Serbi, që mbahen më 3 prill, qeveria në Prishtinë nuk i lejoi të organizohen në tokën e saj.
Serbëve që jetojnë në veri të Kosovës nuk po u pëlqen aq ky vendim, megjithatë janë pro harmonisë ndëretnike, shkruna klan kosova.
Pritshmëritë kosovaro-veriorët i kanë të ulëta nga këto zgjedhje, edhe pse votimi këndej kufirit iu pamundësua.
E shoqëria civilë këtu nuk beson se ky zhvillim do të sjellë probleme dhe se mënyra e vetme në këtë pikë është transporti i organizuar, siç u bë për referendum më 15 janar.
Sipas tyre, një vendim i tillë i Prishtinës zyrtare ishte i pritshëm sipas situatës aktuale.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Toyota po përgatit një veturë më të madhe elektrike

Toyota ka planifikuar të shtojë linjën e automjeteve elektrike...

Suedia synon të bëhet vendi i parë në Evropë “pa duhanpirje”

Suedia, e cila ka shkallën më të ulët të...

Tahiri: Kurti po eksperimenton me vendin, e ka harruar interesin qytetar për dialogun

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri të...