Shqiptarët humbasin 3 deputet me një Njësi zgjedhore

Date:

Me prag dhe pa prag zgjedhor në modelin e një njësie zgjedhore, partia Levica do të kishte pesë në vend të dy deputetëve aktualë, ndërsa shumica e partive të tjera do të humbnin nga një deputet, parashikon një sondazh në TV Sitel.

E vetmja parti që do të ketë një rritje të konsiderueshme të numrit të deputetëve dhe do ta dyfishojë atë, kur do të futet modeli i një njësie zgjedhore në Maqedoni është Levica, e cila do të kishte pesë deputetë, simulimet e bëra nga TV Sitel, të cilat janë publikuar në Ditarin televiziv. Sondazhi krahason sistemin aktual me gjashtë njësi zgjedhore sipas modelit të Dontit, me sistemin e ri të propozuar të një zone zgjedhore në dy variante: pa prag zgjedhor dhe me prag prej 2 për qind.

Sondazhi i Sitelit tregon se nëse në një zonë do të futeshin lista krejtësisht të hapura, të gjitha partitë e tjera përveç Levicës do të humbnin vetëm një deputet në modelin e ri dhe Partia Integra do të fitonte një deputet.

Nëse vendoset pragu prej 2%, shumica e partive nuk do të humbnin deputet, por Levica renditet sërish me pesë, pra dyfishin e dy deputetëve aktualë.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

E keni dëgjuar super bashkëpunimim ” Oda në Gyrbet” nga Besim Zeqiri e Muhamet Gashi?

Ata janë artistë të njohur të folkut shqiptar, me...

Njihuni me Bajrush Berisha që solli në Ramazan “Mirësevjen Dashuri”

Ai është vetëm 22 vjeç por që kur ka...

Grubi: Ftoj edhe VMRO-në të kontribuojë në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të...

Flamur Rudi djali nga Prizreni që mendon për atmosferën e shqiptarëve në Gjermani

Ai është një djalosh bukurosh me origjinë nga Prizreni...