Ukraia raporton se forcat ruse kanë vrarë 300 njerëz në Mariupol

Date:

Autoritetet në Ukrainë thonë se forcat ruse kanë vrarë 300 njerëz në Mariupol.
Autoritetet ukrainase në qytetin Mariupol raportojnë se numri i të vrarëve mund të jetë rreth 300 pas bombardimit të Teatrit të këtij qyteti më 16 mars nga forcat ruse.
Këshilli i Qytetit të Mariupolit ka lëshuar një deklaratë sipas të dhënave të njerëzve që kanë qenë aty ditën e bombardimit, shkruan Euronews.
“Fatkeqësisht e fillojmë ditën me lajme të këqija. Nga dëshmitarët e ngjarjes, 300 njerëz mund të kenë vdekur në Teatrin në Mariupol shkaku i bombardimeve të forcave ruse”, thuhet në deklaratën e Këshillit të këtij qyteti.
Sipas këshillit të qytetit, njerëzit janë duke vdekur urie në qytet dhe të tjerë janë lënë pa furnizime me ushqim që nga fillimi i Marsit kur ky qytet është në rrethim nga ushtria ruse.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

E keni dëgjuar super bashkëpunimim ” Oda në Gyrbet” nga Besim Zeqiri e Muhamet Gashi?

Ata janë artistë të njohur të folkut shqiptar, me...

Njihuni me Bajrush Berisha që solli në Ramazan “Mirësevjen Dashuri”

Ai është vetëm 22 vjeç por që kur ka...

Grubi: Ftoj edhe VMRO-në të kontribuojë në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të...

Flamur Rudi djali nga Prizreni që mendon për atmosferën e shqiptarëve në Gjermani

Ai është një djalosh bukurosh me origjinë nga Prizreni...