Vullnetarët në Ukrainë lidhin në shtylla grabitësit, në fushatën e mbrojtjes e turpërimit mes sulmit rus

Date:

Ukrainasit po përpiqen të rezistojnë ndaj ofesivës së ushtrisë ruse dhe në mungesë të rendit, në disa qytete vetë qytetarët kanë marrë në dorë dënimin e grabitësve duke i lidhur ata nëpër shtylla.

Pamje të vështira nga disa qytete tregojnë të akuzuarit si grabitës që lidhen në shtyllat publike me mjete plastike duke u bërë shembull për të tjerë që tentojnë të përfitojnë në momentet e vështira.

Në pamjet e sotme shihej një i ri i lidhur për tentativën e grabitjes së një pike karburanti në Kiev, madje kapësit e tij i kishin ulur pantallonat teksa një burrë i mbante leksion për faktin që abuzonte me kaosin e shkaktuar nga lufta.

Shumë supermarkete, banka dhe pika karburanti janë bërë objekt i grabitjeve që prej nisjes së sulmit rus dy javë më parë.

Një tjetër faktor problametik është dhe shpërndarja e armëve nga qeveria për vullnëtarët e mbrojtjes, të cilët në disa raste i kanë përdorur ato për të grabitur.

Në disa raste të tjera raportohet se vulnetarët i kanë zhveshur e rrahur grabitësit e kapur.

Qyteti i rrethuar i Mariupol raportohet se ka mungesë uji dhe energjie elektrike. Dyqanet janë grabitur teksa rezidentët kërkojnë artikuj esencialë të jetesës.

Mungesa e shërbimeve të telefonisë i ka bërë qutetarët më të trembur teksa autoritetet nxisin qëndrimin në strehimet e emergjencës deri në qartësimin e situatës.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...