Askush si njeriu i historisë: Carlo Ancelotti bëhet trajneri i parë që shpallet kampion në pesë kampionatet më të forta në Evropë

Carlo Ancelotti tashmë ka titullin që i mungonte, atë të La Ligas. Me fitoren në kampionatin spanjoll, trajneri italian bëhet trajneri i parë në botë që fiton titullin në pesë ligat kryesore.
Italia, Anglia, Gjermania, Franca dhe Spanja janë qenë ‘vendet’ e pushtuara nga Carletto me klube si Milanin, Chelsean, Bayernin, PSG-në dhe Real Madridin.
62-vjeçari ka fituar trofeun e 22-të të karrierës së tij të shkëlqyer si trajner.

Ndërsa ishte një ditë historike për klubin, ajo shënoi gjithashtu një triumf të madh personal për trajnerin e tyre.
Me cilat klube i fitoi Ancelotti titujt?
Ancelotti fitoi titullin e Serie A me AC Milan në vitin 2004, një vit pasi ai udhëhoqi skuadrën e tij drejt lavdisë së Ligës së Kampionëve.
Kjo është ndoshta çudi, pasi është i vetmi titull i ligës që ai ka fituar në Italinë e tij të lindjes.

Titull tjetër i kampionit për Ancelottin vjen gjatë periudhës së tij me Chelsean, pasi ai i drejtoi Blutë drejt suksesit në Ligën Premier në sezonin 2010.
Në vitin 2013 ai do të vazhdonte të fitonte, kësaj radhe në Ligue 1 me Paris Saint-Germain përpara se të siguronte lavdinë e titullit të Bundesligës për Bayern Munich në sezonin 2016-17.

Tani, në periudhën e tij të dytë si trajner i Real Madridit, ai ka qenë në gjendje të fitojë trofeun e La Ligës, me Los Blancos që sigurojnë titullin e kampionat katër ndeshje pa u mbyllur.
Sa trofe ka fituar gjithsej Ancelotti?
Ancelotti tani ka fituar 22 trofe në total gjatë një karriere të jashtëzakonshme e cila ka zgjatur më shumë se 25 vjet.
Më poshtë i gjeni trofetë e fituar dhe klubet ku ai drejtoi.

Të fundit në përqindje