Bekteshi: Nuk ka vend për panikë miell ka mjaftueshëm

Date:

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi sot bëri vizitë njërin nga eksportuesit më të mëdhenjë të miellit në vend ku dhe dha lajmion se ska vend për panik dhe se qytetarët të jenë të qetë se miell ka mjaftueshëm vendi, ja dhe postimi i plotë i ministrit të ekonomisë në rrjetin social Facebook.

Miell ka më shumë se sa duhet për tregun vendorë.

Sot е vizitova mullirin “Kokrrа e Artë” në Poroj të Tetovës, një nga eksportuesit më të mëdhenjë të miellit në vend dhe aktualisht sipas Vendimit të fundit për ndalimin e eksportit të disa drithërave, miellit dhe vajit për gatim tani shet vetëm në tregun e brendshëm.

Dua t’i siguroj qytetarët se kemi sasi të mjaftueshme të miellit në mullinjtë vendorë dhe çmimet e produkteve ushqimore bazë në periudhën e ardhshme do të ulen si rezultat i vendimeve të Qeverisë për mbrojtjen e qytetarëve nga goditjet e çmimeve.

Gjithashtu, inspektorët e Inspektoratit Shtetëror të Tregut (ISHT) janë terren për zbatimin e Vendimeve të Qeverisë dhe sipas raportit të javës së kaluar tashmë janë shqiptuar gjoba për tregtarët që nuk i kanë respektuar vendimet.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...