Eintracht Frankfurt dhe Rangers fitojnë dhe kalojnë në finalen e Ligës së Evropës

Eitracht Frankfurt ka arritur të mposht edhe në ndeshjen e dytë West Hamin, ndërsa në finale kanë kaluar edhe Rangers që kanë përmbysur rezultatin ndaj RB Leipzig.
Ndeshja që kishte probleme para saj, ku tifozët e të dyja klubet u rrahën masovisht, ishte e nxehtë edhe në fushë.
Goli i vetëm u shënua në minutën 26-të, kur Rafael Borres gjeti rrjetën nga afër pas pasimit të Ansgar Knauff për 1-0.
Edhe pse kishte raste të tjera, rezultati nuk ndryshoi dhe Eintracht me rezultat të përgjithshëm prej 3-1 kaluan tutje.
Në ndeshjen tjetër Rangers kanë arritur ta mposhtin RB Leipzigun me rezultat 3-1, për ta shkrirë fitoren e gjermanëve në ndeshjen e parë.
Skocezët e nisën furishëm ndeshjen duke arritur të shënojnë që në minutën e 19-të kur James Tavarnier shënoi për 1-0.
Në minutën e 24-të erdhi edhe goli i dytë kur Flen Kamara shënoi për 2-0.
Në pjesën e dytë RB Leipzig shënoi për 2-1 me sulmuesin në formë Christpoher Nkuku.

Të fundit në përqindje