Gripi i shpendëve, eksperti:Ja si mund të parandalohej!

Date:

Epidemiologu veterinar, profesor Kujtim Mersini, foli për praninë e gripit të shpendëve H5N5 në Shqipëri, duke qetësuar qytetarët se për konsumatorët rreziku është i ulët, por përhapja mund të shmanget.

“Gripi mund të përhapet, por duhet zbuluar sa më shpejt dhe të parandalohet për të zvogëluar shkallën e përhapjes te shpendët e buta. Ne duhet të jemi vigjilent për të kuptuar nëse gripi kalon te shpendët. Në përgjithësi gripi haset te shpendët e ujit, në vendgrumbullime të ujit, ose në rezervuare dhe më pas ata infektojnë shpendët e buta. Ka masa dhe veprime që duhen bërë për ta parandaluar këtë, por nuk ka preparazte mjekësore veterinare për të parandaluar përhapjen e gripit te shpendët.”,-u shpreh eksperti.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Toyota po përgatit një veturë më të madhe elektrike

Toyota ka planifikuar të shtojë linjën e automjeteve elektrike...

Suedia synon të bëhet vendi i parë në Evropë “pa duhanpirje”

Suedia, e cila ka shkallën më të ulët të...

Tahiri: Kurti po eksperimenton me vendin, e ka harruar interesin qytetar për dialogun

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së Besnik Tahiri të...