Kërcënimi i Putinit: Këto janë 5 vendet e BE-së që unë i pushtoj për dy ditë

Date:

Në vitin 2014 Vladimir Putin renditi pesë vendet evropiane që paraqisnin kërcënim për Rusinë, të cilat ai mund t’i pushtonte për dy ditë. Vendet si Polonia, Rumania dhe shtetet baltike si Estonia, Letonia dhe Lituania, të cilat janë pjesë e bllokut të Bashkimit Evropian janë parë gjithmonë si një kërcënim nga Kremlini.

Edhe pse jo pjesë e BE-së këtu përfshihej edhe Ukraina, ndaj së cilës Moska nisi pushimin më 24 shkurt.

Sipas gazetës gjermane Suddeutsche Zeitung, Putin dyshohet se i ka thënë presidentit të atëhershëm të Ukrainës, Petro Poroshenko se: “Po të doja, brenda dy ditësh do të kisha trupa ruse jo vetëm në Kiev, por edhe në Riga, Vilnius, Talin, Varshavë dhe Bukuresht”.

Kjo deklaratë tregonte për herë të parë idenë e Vladimir Putin për të sulmuar një shtet të BE-së dhe të NATO-s.

Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis, i cili është letonez, i tha Politico-s në fillim të këtij muaji se Putini ka të ngjarë të rrisë ambiciet e tij ushtarake dhe të sfidojë NATO-n në vendet e Detit Baltik të Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë nëse ai triumfon në Ukrainë.

“Nëse nuk e mbështesim Ukrainën, ajo nuk do të ndalet në Ukrainë. Është e qartë se Putini tani është në një lloj humori luftarak agresiv dhe për fat të keq, ka të ngjarë që ky agresion të vazhdojë edhe në vende të tjera”, është shprehur Dombrovskis.

I pyetur nëse ai ishte veçanërisht i shqetësuar për Moldavinë, ai identifikoi vendet baltike si shqetësim. Dombrovskis shtoi: “Nëse shikoni përshkallëzimin e retorikës agresive të Rusisë dhe madje edhe deklaratat që pretendojnë se Rusia mbështet interesat e Bjellorusisë për të pasur akses në Detin Baltik, dhe rritjen e retorikës anti-baltike – mirë në Ukrainë, ajo rrit edhe retorikën anti-ukrainase.

“Vendet jo anëtare të NATO-s janë kërcënuar gjithashtu pasi zëdhënësja e marrëdhënieve të jashtme ruse Maria Zakharova paralajmëroi kohët e fundit se Finlanda dhe Suedia mund të përballen me “pasoja ushtarake” nëse përpiqen të bashkohen me NATO-n.”

Ajo tha: “Natyrisht, pranimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO, e cila është kryesisht një aleancë ushtarake siç e kuptoni mirë, do të kishte pasoja të rënda ushtarake dhe politike, të cilat do të kërkonin që vendi ynë të ndërmarrë hapa reagimi”.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Kryetari i Butelit Kostovski nga Luboteni: Çdo banorë i komunës sonë është i barabartë (FOTO)

Kryetari i komunës së Butelit, Darko Kostovski vazhdon me...

“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të...

Drejtori Halili për vizitë në Jeruzalem, prezantohen arritjet më të fundit teknologjike

Drejtori Festim Halili në vizitë zyrtare në Jeruzalem, ku...

Pse Maqedonia e Veriut e ndryshoi qëndrimin ndaj çështjes së Kosovë- Serbi?

Nëse Maqedonia e Veriut deri para pak vitesh mbante...