Kriza më e madhe e refugjatëve në një shekull, rreth 3 milion njerëz janë larguar deri më tani nga Ukraina

Date:

Sot është shënuar dita e 19-të e luftës Rusi-Ukrainë, me shpërthime të shumta në disa qytete, duke detyruar një pjesë të madhe të njerëzve të largohen për ti shpëtuar agresionit rus.

Eksodi i refugjatëve ka kulmuar në krizën më të madhe të refugjatëve në Europë këtë shekull. Pothuajse 2.7 milionë njerëz janë larguar, me vetëm 100,000 që janë larguar në 24 orët e fundit, sipas OKB-së.

Shumica janë zhvendosur në Poloni. Krakovi.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...