GazetaMax
BALLINA

Kryeparlamentari Xhaferi: Çdo ndryshim i modelit zgjedhor duhet të jetë me konsensus

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi thotë se çdo ndryshim i sistemit zgjedhor duhet të miratohet me konsensus.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

“Askujt nuk i shërben të mbivotimi. Kjo është ultimatum. Kuvendi nuk duhet të punojë me ultimatum, duhet të ketë konsensus”, tha Xhaferi.

Sipas tij, nuk është problemi te sistemi zgjedhor, por te mbështetja dhe se duhet të ketë debatpër numrin e njësive zgjedhore dhe të dëgjohen argumentet dhe më pastaj duhet të ketë konsensus.

“Konsensus nuk do të thotë fitore për të gjithë, por të ketë lëshime nga të gjithë nga pak, të heqin dorë nga diçka. E kundërta është ultimatum ose diktat”, tha Xhaferi.

300x250

Related posts

Sekretari shtetëror Toshevski vizitë në Podgoricë, takon sekretarët shtetëror në MPJ e Eurointegrime dhe këshilltarët e presidentit Milatoviç

e-max

Zëvendës drejtori Nura gjatë vizitës në Zvicër, takon dhe ambasadorin Demiri

e-max

Analistët/ “Frontit për Europë” si mburojë ndaj rrymave anti-europiane

e-max