Pronari i spitalit në Ukrainë: U kam dhënë urdhër mjekëve të tredhin rusët e kapur rob

Date:

Pronari i një spitali të lëvizshëm të zonës së luftës në Ukrainën lindore i ka thënë një intervistuesi televiziv ukrainas se ai ka udhëzuar mjekët e tij që të ‘kastrojnë’ ushtarët rusë të kapur. Gennadiy Druzenko, 49 vjeç, i tha Ukraine-24 për urdhrin që pretendon se ka dhënë, por është e paqartë nëse ishte trimëri apo një urdhër i vërtetë që do të thyente Konventat e Gjenevës. Duke diskutuar për ushtarët rusë të kapur të plagosur, Druzenko tha:

“Unë kam qenë gjithmonë një humanist i madh dhe kam thënë se nëse një njeri plagoset, ai nuk është më një armik, por një pacient.

“Por tani [kam dhënë] urdhër shumë të rreptë për të tredhur të gjithë burrat [rusët e kapur], sepse ata janë buburreca, jo njerëz.”

Që nga viti 2014, rreth 500 mjekë – meshkuj dhe femra – kanë punuar me spitalin e lëvizshëm të Druzenkos. I trajnuar si avokat, ai krijoi Spitalin e Parë Vullnetar Lëvizës i cili vendos mjekë dhe infermierë civilë në zonën e konfliktit pranë republikave separatiste në Ukrainën lindore.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Kryetari i Butelit Kostovski nga Luboteni: Çdo banorë i komunës sonë është i barabartë (FOTO)

Kryetari i komunës së Butelit, Darko Kostovski vazhdon me...

“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të...

Drejtori Halili për vizitë në Jeruzalem, prezantohen arritjet më të fundit teknologjike

Drejtori Festim Halili në vizitë zyrtare në Jeruzalem, ku...

Pse Maqedonia e Veriut e ndryshoi qëndrimin ndaj çështjes së Kosovë- Serbi?

Nëse Maqedonia e Veriut deri para pak vitesh mbante...