Putin nuk është i interesuar për “diplomaci serioze”

Date:

Zëvendës-presidentja e SHBA Kamala Harris deklaroi nga Rumania se kreu i Kremlinit, Vladimir Putin nuk është i interesuar për “diplomaci serioze”.

Harris tha se objektivi kryesor i Shteteve të Bashkuara të Amerikës është të gjendet një zgjidhje diplomatike.

“Që nga fillimi, Shtetet e Bashkuara janë përpjekur sinqerisht të angazhohen në diplomaci. Nga gjithçka që dimë dhe kemi parë, Putini nuk tregon asnjë shenjë të përfshirjes në diplomaci serioze,” shtoi ajo.

Për nënpresidenten amerikane mënyra më e mirë për të zgjidhur çështjen aktuale mes Ukrainës dhe Rusisë është diplomacia. Harris nënvizoi gjithashtu angazhimin e SHBA ndaj krahut lindor të NATO-s duke deklaruar se se një sulm kundër njërit vend është është një sulm kundër të gjithë anëtarëve të aleancës.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Brend i ri i grimit nga artisti shqiptar Ernesti

Ai është një nga artistët e grimit, ndër më...

Albiona Tasholli një asambleiste shembull, e guximshme dhe aktive

Albiona Tasholli,një asambleiste shembull në Komunën e Lipjanit,nga radhët...

Afrim Gashi: Rritja e shumicës ishte një fiasko e vërtetë

Procesi i rritjes së shumicës, ishte një fiasko e...

Njihuni me Krenarin e super projektit ” Mrena nates”

Ai është artisti i familjes e megjithëse që i...