Rrëfehet Baton Haxhiu: Kështu më shpallën të vdekur gjatë luftës në Kosovë

Date:

Baton Haxhiu ka rrëfyer historinë e tij në kohën e luftës në Kosovës, kur edhe e kishin shpallur të vdekur.
“Me datën 22 pas një balline në Kohën Ditore me UÇK-në, ishte ditë e diele, mua më thirri me urgjencë prokurori me më dënuar me vendim të prerë. Bajram Kelmendi ka ardhur bashkë me Luan Dobrosin ë Gjykatën Themelore të Prishtinës. Filloi procedura e gjykimit në orën 15:00 të dielën. Prokurori më fliste serbisht, unë ju thoja nuk po ju kuptoj. Më vendosi me procedurë të shpejt me më dënuar. Më tha je i lirë, të martën duhesh me u paraqitë për vendimin. Me datën 24-25, Bajram Kelmendin e marrin me djalin tjetër të tij, Kushtrimin dhe i kanë pushkatuar te rruga e Amortizatorëve. njerëzit që kanë kaluar andej i kanë parë trupat e tyre, edhe dikujt i ka përngja trup i njërit prej tyre me trupin tim”.
“Te një fqinjë i imi që dëgjoheshin lajmet. Ishte ai zëri kumbues i gazetares Valentina Saraqini në lajmet e orës 17:00 tha: Sot u vra Fehmi Agani dhe Baton Haxhiu. Unë isha në derën tjetër. Kur e kanë dhënë lajmin veç pritsha kur po vijnë me më marrë. Më thanë po qysh NATO të ka shpallë të vdekur” tha Haxhiu në Politiko.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

E keni dëgjuar super bashkëpunimim ” Oda në Gyrbet” nga Besim Zeqiri e Muhamet Gashi?

Ata janë artistë të njohur të folkut shqiptar, me...

Njihuni me Bajrush Berisha që solli në Ramazan “Mirësevjen Dashuri”

Ai është vetëm 22 vjeç por që kur ka...

Grubi: Ftoj edhe VMRO-në të kontribuojë në ndërtimin e Maqedonisë europiane

Në fjalimin e tij në foltoren e Kuvendit të...

Flamur Rudi djali nga Prizreni që mendon për atmosferën e shqiptarëve në Gjermani

Ai është një djalosh bukurosh me origjinë nga Prizreni...