Zaev: Nëse veprojmë së bashku rajoni do të jetë shumë më i qëndrueshëm në sektorin e energjisë

Date:

Rajoni do të jetë shumë më i qëndrueshëm dhe më i sigurt nëse veprojmë dhe punojmë së bashku, tha ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, gjatë panelit kushtuar energjisë në Forumin Ekonomik Delphi në Greqi.

Zaev iu referua rëndësisë së bashkëpunimit të vendeve të rajonit, si shembull përmendi edhe Greqinë dhe Bullgarinë, potencoi se si me vaksinat gjatë pandemisë, edhe tani për krizën energjetike ka pasur ndihmë nga fqinjët, por gjithashtu theksoi se ishte e nevojshme që të punojmë së bashku, të vazhdojmë bashkëpunimin në prag të dimrit të ardhshëm.

“Ne i mbijetuam krizës energjetike me ndihmën e miqve tanë, Greqisë, Bullgarisë dhe Serbisë. Greqia ka ndarë burimet e saj me ne, ashtu siç vendet kanë ndarë më parë vaksinat”, theksoi Zaev.

Ish-kryeministri Zaev gjatë pjesëmarrjes së tij në forum, përmendi edhe investimet greke në Maqedoninë e Veriut.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Ringjallja e VMRO-së dhe bashkimi i dy “kryeneqëve”!

Nga Destan JONUZI Ali Ahmeti ende mbanë primatin e të...

Artis Kastrati shqiptari mjaft i respektuar në Festivalin e Cannës mes yjeve

Zemra na bëhet mal kur shohim se si personazhë...

Një Kolanë veprash më shumë se shkencë

Tetë vëllimet e profesor Ismail Ahmedit tashmë kanë zënë vend në...

Ju prezantojmë Celi Uka, një yll në ngjitje i muzikës

Ai jeton dhe vepron në Zvicër, por mësojmë se...