6 lule pranverore që nuk do t’ju shqetësojnë nëse jeni alergjik ndaj polenit

Date:

Ndër lulet që shkaktojnë më shumë probleme janë: amaranti, kamomili, krizantemat dhe luledielli. Cilat lule janë të sigurta për njerëzit që vuajnë nga alergjitë e pranverës? Pranvera po vjen, koha e vitit që është një makth i vërtetë për njerëzit që vuajnë nga alergjitë e pranverës. Shumë njerëz që duan të dekorojnë ballkonet dhe oborret e tyre me lule shpesh përmbahen nga kjo, nga frika se do të përkeqësojnë shëndetin e tyre.  Teshtitja, lotimi i syve, problemet me frymëmarrjen janë simptoma të zakonshme me të cilat përballen të gjithë ata që kanë probleme me alergjitë e pranverës.

Periudha më problematike konsiderohet të jetë prilli, kur shumica e pemëve janë në lulëzim. Përveç pemëve, a mund të shkaktojnë alergji edhe lulet dhe çfarë lloj lulesh mund të mbillni nëse dëshironi të keni një tarracë apo oborr të rregulluar bukur, duke mos pasur frikë se do të keni sulm alergjik. Fajtorët kryesorë për alergjitë e pranverës janë poleni, lagështia dhe pluhuri. Pra, nëse keni probleme me alergjitë duhet t’i shmangni ato. Sipas webmd.com, ndër lulet që shkaktojnë më shumë probleme janë: amaranti, kamomili, krizantemat dhe luledielli. Ka shumë lule që prodhojnë shumë pak ose aspak polen.

e-max
e-maxhttp://gazetamax.mk
www.gazetamax.mk

SHPËRNDAJE

TË FUNDIT

Lajme të ngjashme
Lajme

Kryetari i Butelit Kostovski nga Luboteni: Çdo banorë i komunës sonë është i barabartë (FOTO)

Kryetari i komunës së Butelit, Darko Kostovski vazhdon me...

“Uragani” Ahmeti do t’i fryjë “të zjarrtit”

SHKRUAN: Ljubisha Nikollovski Përgenjështrim i opinionit është mendimi se të...

Drejtori Halili për vizitë në Jeruzalem, prezantohen arritjet më të fundit teknologjike

Drejtori Festim Halili në vizitë zyrtare në Jeruzalem, ku...

Pse Maqedonia e Veriut e ndryshoi qëndrimin ndaj çështjes së Kosovë- Serbi?

Nëse Maqedonia e Veriut deri para pak vitesh mbante...