GazetaMax
BALLINA

Sa refugjatë ukrainas kanë hyrë në Ballkanin Perëndimor?

Numri i njerëzve të zhvendosur nga lufta në Ukrainë ka kaluar 3.5 milionë.

Kosova është vendi i vetëm në rajon që nuk ka ende asnjë refugjatë. Nërsa sipas kësaj infografike, RMV deri tash ka 50 refugjatë.

Sipas një infografike të publikuar nga REL, mbi 13 mijë shtetas të Ukrainës kanë kaluar nëpër Serbi, për të vazhduar më pas drejt BE’së.

Në Kroaci deri më 22 mars, kanë hyrë rreth 9 mijë refugjatë, derisa nuk ka të dhëna për numrin e shtetasve të Ukrainës që janë larguar nga Kroacia.

Në Mal të Zi kanë hyrë rreth 7 mijë shtetas të Ukrainës, prej të cilëve mbi 2 mijë e 100 janë larguar.

Related posts

Zaev për pesë vjetorin e 27 Prillit: Kanë tentuar ta mbështjellin Maqedoninë në të zezë

e-max

Fronti Europian në Vrapçisht/ Ahmeti: Punojmë për fitore historike, më 24 prill dhe 8 maj rrethojmë numrin 4

e-max

Grubi priti Ramën në Aeroportin e Shkupit, vëllazërisht në rrugën drejt BE

e-max